Az ASMR az Autonomous Sensory Meridian Response rövidítése, ami magyarul autonóm szenzoros meridiánválaszt jelent. Az ASMR olyan jelenség, amelyben egy személy bizonyos típusú audiovizuális ingerekre reagál, és olyan érzetet kelt, amelyet olyan szavakkal írnak le, mint a „bizsergés” vagy „remegés”. Ezt az érzést angolul "Tingling sensation"-ként fejezik ki. Az ASMR-t a kényelem és az ellazulás érzése jellemzi, és úgy gondolják, hogy pozitív érzéseket kelt.
Az 1. ábra az ASMR által kiváltott bizsergő érzések helyét és terjedését mutatja [1]. Az ASMR okozta bizsergő érzés a fejbőr hátsó részén kezdődik, és a gerincen halad végig. Ezután a vállak felé terjed, bár úgy tűnik, hogy a terjedés mértéke személyenként változik [1, 2]. Ezenkívül az emberek nem feltétlenül éreznek bizsergő érzést, és az átélt érzés személyenként változik.
Egy elfogulatlan, csak ASMR- tartalmat néző válaszadók bevonásával végzett felmérés eredményei szerint a férfiak és a nők körülbelül 60%-a ASMR-érzékeny , és nem figyeltek meg nemi különbségeket. Arról is beszámoltak, hogy az ASMR tartalmak megtekintésének előnyben részesített időpontja lefekvés előtt van. Úgy gondolják, hogy az ASMR-tartalom nézői az ASMR relaxációs hatásait használják az elalváshoz
Vannak, akik úgy gondolják, hogy a zenehallgatás során fellépő „libabőrös” az ASMR-hez hasonló bizsergő reakció. A libabőr a libabőr szubjektív érzése, erős érzelmi reakció, amelyet az angol „chill”, „thrill” vagy „frisson” néven ismert zene vált ki. Bár az ASMR és a libabőr hasonló abban, hogy mindkettő olyan érzést kelt, amelyet angolul „frisson” néven ismernek, a libabőr és az ASMR valójában különböző dolgoknak számít. Ennek az az oka, hogy az ASMR és a libabőr bizsergő érzést okoz a test különböző részein. Libabőr esetén a bizsergő érzés az alkarban jelentkezik , míg ASMR esetén az alkarban alig jelentkezik a bizsergő érzés. Ezért úgy gondolják, hogy az ASMR és a zenehallgatáskor fellépő libabőr különbözik.
Egy másik ok, hogy az ASMR-t és a zenehallgatáskor fellépő libabőrt különbözőképpen érzékelik kellemesnek vagy kellemetlennek. A zenehallgatáskor fellépő libabőr eltér a hideg vagy félelem által okozott tipikus libabőrtől; érzelmi élmény, azaz örömet kiváltó élmény eredményeként jelentkeznek. Másrészt az ASMR nem feltétlenül kellemes élmény. Még akkor is, ha ugyanazt az ASMR tartalmat hallgatja, lesznek olyanok, akik kellemesnek és kellemetlennek tartják.
Az ASMR nem egy laboratóriumi kísérletekkel felfedezett jelenség, hanem inkább polgári tudományos jelenségként indult el . 2007-ben megjelent egy szál "A furcsa érzés jól érzi magát" egy egészséggel kapcsolatos internetes üzenőfalon. A szál címének szó szerinti fordítása: "A furcsa érzés jó érzés." Ez a szál olyan embereket vonzott, akik hasonló jelenségeket tapasztaltak , és vitákat váltott ki. A faliújságon zajló viták alapján a közösség fokozatosan bővült, és elkezdtek terjedni a hasonló jelenségek. A tárgyalt jelenséget eredetileg különféle neveken emlegették, többek között "névtelen érzés", "agyi orgazmus", "AIHO (figyelem által kiváltott fej orgazmus), "AIE (figyelem által kiváltott eufória)" és "AIOE (figyelem által kiváltott megfigyelő eufória) . " Csak 2010-ben nevezték el ASMR-nek. Egészen addig ezt a jelenséget olykor olyan szavakkal írták le, amelyekről az emberek kissé tétováztak, mint például az "orgazmus". Jennifer Allen, aki állítólag megalkotta az ASMR kifejezést, azt mondta, hogy azért választotta ki a szavakat, hogy megkönnyítse több ember részvételét a vitában. Valójában az ASMR néven ismert jelenség gyorsan elterjedt.
Az ASMR 2012-ben kezdett elterjedni, amikor egy közösség, amely az ASMR-ről beszélgetett a közösségi médiában, „Nemzetközi ASMR-napot” javasolt. Jelenleg az ASMR Nemzetközi Napját minden évben április 9-én ünneplik, és ez egy olyan nap, amikor felismerjük az ASMR által okozott egyedi érzéseket és az általa hozható előnyöket.
Az ASMR-tartalom elsősorban audiovizuális, és videók formájában kerül közzétételre olyan videómegosztó platformokon, mint a YouTube és a TikTok. Másokat podcastként tesznek közzé, csak hangot tartalmazó hallási ingerként. Az ASMR-re vonatkozó felmérések eredményei azt sugallják, hogy az emberek hajlamosak csak néhány típusú ASMR-videót nézni egy időben, és előfordulhat, hogy az egyének rögzített preferenciái vannak a számukra tetsző videókkal kapcsolatban.
A rendszeresen megnézett videók között vannak olyanok, amelyekben kínai ételek elkészítését mutatják be. A kések és a vágódeszkák hangja, amelyeket szándékosan közel rögzítenek egymáshoz, ritmikusan ismétlődik, miközben nagy mennyiségű étel készül. A szinte egyforma formákra vágott összetevők vizuális élvezete, a rendszeres időközönként lejátszott hangok hallási élvezetével kombinálva nagyon kellemes érzést kelt. A közzétett videók egy része szándékosan "ASMR" címkével van ellátva, míg mások egyszerűen az előkészületekről készült felvételek.
Az ASMR-tartalom gyakran binaurális hang, amelyet álmikrofonnal rögzítettek. A binaurális hangot fülhallgatón vagy fejhallgatón keresztül kell lejátszani, nem hangszórókon keresztül. Ez azonban nem jelenti azt, hogy bármelyik fülhallgató vagy fejhallgató megteszi. Az itt bemutatott korábbi vizsgálatok szignifikáns kapcsolatot tártak fel a hangforrás észlelt távolsága és a bizsergés érzete között. Vagyis az ASMR tartalmak teljesebb élvezetéhez és az ASMR erősebb megérzéséhez célszerű olyan fülhallgatót vagy fejhallgatót használni, amely az alkotó szándéka szerint pontosan képes reprodukálni a tartalomban található hangok helyzetét.
A fül- és fejhallgatók tervezésénél eddig használt célgörbék alkalmasak voltak a 2 csatornás sztereó lejátszásra, a binaurális hanglejátszásnál pedig olyan probléma lépett fel, hogy nem lehet a tartalomkészítő szándéka szerint reprodukálni a hangkép-pozíciót és a távolságérzetet. E problémák megoldása érdekében a Final Audio-nál kutatást végeztek, és felfedeztek egy célgörbét a magával ragadó binaurális hanghoz, amely lényegesen hatékonyabban reprodukálja a tartalomban rejlő térbeli benyomást, mint a hagyományos célgörbék
Ezen egyedülálló kutatási eredmények alapján a final olyan fülhallgatókat fejlesztett ki, amelyek a hangkép pozicionálására specializálódtak.
A Final E500 fülhallgatója, egy szabványos vezetékes fülhallgató, amelyet kifejezetten az ASMR-hez terveztek , az első olyan termék, amely alkalmazza ennek a kutatásnak az eredményeit.
Bővebben a termékről: itt
A VR500 for Gaming egy olyan akusztikai kialakítású termék, amely leginkább megfelel a szakirodalomban kapott célgörbének.
Bővebben a termékről: itt
A vásárlói vélemények megmutatják, hogy egy weboldal összességében hogyan szolgálja ki a vásárlóit.
A Trustindex 133 értékelés platformmal működik együtt, hogy a weboldalak látogatói hozáférhessenek a valódi, ellenőrzött véleményeihez egy helyen.
Kizárólag azokat az értékeléseket vesszük át a különböző platformokról és számítjuk bele a pontozásba, amik bizonyítottan spam mentesek, és megfeleltek a Trustindex irányelveinek.
A Trustindex folyamatosan méri a vásárlói elégedettségét az értékelések alapján. A megkérdezett vásárlók kevesebb mint 1%-a jelzett problémát.
A Trustindex tanusítja, hogy az eladó 14 napos pénzvisszafizetési garanciát vállal minden termékére, amennyiben a vásárló ezt előre jelzi az eladónak, és a terméket 14 napon belül bontatlanul, sérülésmentesen visszaküldi.
A Trustindex a weboldala elérhetőségeit és üzleti adatait független módon ellenőrizte.
A Trustindex folyamatosan ellenőrzi a weboldalakat biztonsági kérdések tekintetében.
Azok a weboldalak tudnak Trustindex tanusítványt szerezni, akik a vásárlóik magas szintű elégedettségét folyamatosan fenntartják és megfelelnek egy magas szintű biztonsági protokollnak. Vásárláskor keresse a Trustindex tanusítványait és vásároljon bizalommal.
További információ »
Üzleteknek
Építsen bizalmat és növelje eladásait a Trustindex tanusítvánnyal.
További információ »
Elégedettség a bolttal: | |
Szállítási idő: | |
A bolt áttekinthetősége: | |
Ügyfélszolgálat/kommunikáció: |